بلاگ

آلودگی آب در جهان

آلودگی آب در جهان

آلودگی آب های جهان

امروزه دنیا درگیر مشکل بزرگی به نام آلودگی آب های جهان می باشد ؛ ابتدا باید عوامل این اتفاق را بررسی کرد و سپس برای آن چاره اندیشید ؛ ما در این متن هم علل این مشکل و هم راه حل های آن را بیان کرده ایم .

دلایل اصلی آلودگی آب های جهان عواملی که باعث آلودگی آب های جهان هستند ، بسیار زیادند ، اما سعی خواهیم کرد اصلی ترین آن ها را بیان کنیم :

1- فاضلاب :   یکی از عوامل بسیار موثر در آلودگی آب های جهان ریختن فاضلاب صنعتی کارخانجات به منابع آب مختلف از قبیل دریا ، دریاچه و ... است .

 

2- کودهای شیمیایی :   خاک و آب این دو عنصر طبیعی جهان ، گاه می توانند مایه حیات باشند و گاه می توانند باعث به خطر انداختن جان انسان ها شوند ؛ خاک به علت های مختلفی می تواند وارد آب رودخانه ، دریا و... شود ؛ زمانی که کشاورزان برای زدودن محصولات خود از آفت ، از انواع کودهای شیمیایی ، آن هم به صورت بی رویه استفاده می کنند ، این خاک در طولانی مدت در زمین ته نشین می شود و باعث آلوده و سمی شدن قنات های زیرزمینی می شوند و یا می توانند وارد دریا شوند و برخی از قسمت ها را آلوده کنند .

3- مواد شیمیایی :   دریاها یکی از منابع حمل و نقل و نیز رفت و آمد هستند ؛ گاهی اوقات به دلایلی ، نفت یا دیگر مواد شیمیایی موجود در کشتی ، در دریا نشت پیدا می کنند و چون سنگین و شیمیایی هستند ، پس آب قدرت حل کردن آن ها را در خود ندارد ؛ بنابراین بر روی آب باقی می مانند و قسمت اعظمی از دریا را به شدت آلوده می کنند .

4- گرما :    بسیاری از صنایع برای تولید و یا به کار انداختن برخی تجهیزات خود مجبورند از آب خنک دریاها استفاده کنند ؛ سپس آب کثیف و گرم را دوباره به همان محیط بر می گردانند ؛ این گرما برای منابع آب مختلف بسیار مضر است ، چرا که باعث می شود ماهیان و آبزیان بومی آن منطقه از آن جا مهاجرت کنند که این اصلا برای اکوسیستم یک محیط زیست مناسب نیست ؛ آلودگی آب های جهان به علت گرما ، سالانه جان زیادی از آبزیان را می گیرد .

5- رادیو اکتیو :  به جرات می توان گفت یکی از خطرناک ترین و اصلی ترین دلیل آلودگی آب های جهان ، آلوده شدن انواع منابع آب با رادیو اکتیو است ؛ همان طور که می دانید این مواد در ساخت انرژی هسته ای به کار گرفته می شوند و بسیار سمی و خطرناک هستند ؛ پس اگر وارد آب شوند قطعا کل آبزیان آن منطقه از بین خواهند رفت ؛ خطر جانی این ماده فقط برای آبزیان نیست و اگر با سهل انگاری یکی از کارشناسان تصفیه آب ، ذره ای از مواد رادیو اکتیو وارد آب آشامیدنی و شهری شود ، اگر باعث مرگ افراد نشود ، قطعا در کلیه های آن ها رسوب خواهد کرد و باعث ایجاد اختلال در کارکرد صحیح آن ها خواهد شد .

ارائه راه حل برای کاهش آلودگی آب های جهان افراد عادی چندان نمی توانند در کاهش آلودگی آب های جهان موثر عمل کنند ؛ اگر همکاری بخش های مهمی چون مراکز صنایع شیمیایی ، پالایشگاه ها ، کارخانجات و ... نباشد ، آب ها هر روز بدتر از دیروز آلوده خواهند شد ؛ ما در این متن راه حل هایی را برای استفاده افراد عادی از آب کثیف بیان کرده ایم ؛ با ادامه متن همراه باشید

و اما راه حل : تصفیه آب با استفاده از آب شیرین کن صنعتی با طی مرحله ای به نام اسمز معکوس یکی از راه حل های کاهش آلودگی آب های جهان است : در اسمز ، آب رقیق از یک طرف وارد می شود و سپس به آب غلیظ تغییر حالت پیدا می کند ؛ در اسمز معکوس همان طور که از نام آن پیداست ، این مراحل به صورت بر عکس طی می شوند ؛ یعنی آب غلیظی که دارای انواع آلودگی ها ، یون ها و... است ، از یک طرف وارد دستگاه می شود و پس از عبور از فیلتر هایی به آب تمیز و رقیق تبدیل می شود .

Publish modules to the "offcanvas" position.