در گلخانه میزان آب مصرفی بسیار پر اهمیت است، به همین دلیل در صنعت گلخانه ها یکی از متداول ترین مشکلات بالا بودن EC آب یا شور بودن آن است.
برای مثال در زمان رشد گیاه اگر آب شور باشد یا بیش از حد مجاز دارای املاح باشد، گیاه دیگر قادر نخواهد بود مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک تامین کند. و در پی آن شاهد کاهش تولید میوه وگلدهی گیاه خواهیم بود. در این مطلب به اهمیت تصفیه آب در صنعت گلخانه می پردازیم.

اثرات خشکسالی های پیاپی در بخش کشاورزی ایران

در چندین سال اخیر به دلیل استفاده بی رویه از ذخایر زیرزمینی، خشکسالی های پیاپی، منابع آبی زیرزمینی رو به کاهش است. آب های بسیاری از مناطق در ایران شور شده و TDS آب بالا رفته است، برخی مناطق کشور که دارای خاک حاصلخیز است، به دلیل وجود املاح زیاد و شور شدن آب، کیفیت محصولات تولیدی کشاورزی را بسیار پایین آورده است و نشان دهنده ی این است، که آب با TDS پایین از اهمیت بالایی در کشاورزی برخوردار است.


منابع تامین آبی، که شامل بی کربنات و اهن هستند، قبل از آبیاری حتما باید تصفیه شوند و استفاده از دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس میتواند در بخش کشاورزی و گلخانه ها بسیار مهم و ضروری باشد.

خوشبختانه استفاده از دستگاه آب شیرین کن در گلخانه هاو تصفیه آب در صنعت گلخانه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. به ویژه در کشت محصولاتی چون زعفران، پسته، بادام، توت فرنگی. اینجاست که کاربرد تصفیه آب در صنعت گلخانه مشخص می شود.

PH مناسب آب

water ph dsaw

PH مناسب تصفیه آب در صنعت گلخانه در بخش آبیاری بین ۶٫۵ تا ۸٫۴ می باشد، در این بازه رشد گیاه به خوبی انجام می شود، به طور معمول PH آب توسط سیستم تصفیه آب نسبتا کاهش می یابد، که این میزان برای کشاورزی و گلخانه ها مناسب است.
مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب گلخانه

 • کاهش آب مصرفی
 • کاهش تجمع نمک در خاک
 • افزایش رشد ریشه های گیاه و خود گیاه و جذب مواد معدنی بیشتر
 • جذب بهتر مواد غذایی توسط گیاه
 • رفع زردی و علائم کمبود برگ گیاهان
 • کاهش میزان مصرفی سموم و کود شیمیایی
 • زودرس شدن محصولات کشاورزی و گلخانه ها
 • افزایش نفوذ پذیری آب در خاک
 • جلوگیری از مسدود شدن لوله های آبیاری
  حجم مورد نیاز آب برای گلخانه ها بستگی به مساحت گلخانه و نوع محصولات تولیدی و نوع آبیاری آن دارد، تصفیه آب باعث میشود دستگاه تولید رطوبت کارایی بهتری داشته باشد و رسوب نگیرد.
  در پایان توصیه می شود، قبل از اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی برای گلخانه، با واحد مشاوره ی شرکت دریا صنعت در ارتباط باشید. و شایان ذکر است که هرگونه مشاوره در زمینه ی خرید انتخاب نوع دستگاه برای شما عزیزان رایگان می باشد.