مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی

مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی

مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی

کاهش در میزان ذخیره آبی دنیا و نیاز به آب شیرین بشر را بر این داشت تا به دنبال ساخت تجهیزات مناسب برای استفاده از آب های شور و سیر منابع آبی و تبدیل آن به آب شیرین باشد. در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

 

دستگاه آب شیرین کن صنعتی چیست؟

آب شیرین کن صنعتی نوعی دستگاه تصفیه آب است که مکانیسم آن به وسیله ی سیستم اسمز معکوس یا RO انجام می گیرد. دستگاه آب شیرین کن صنعتی مصارف گوناگونی دارد که جهت تصفیه آب موجب از بین بردن آلودگی های آب به صورتی می گردد که در مصارف خاص از قبیل مصارف آشامیدنی، استفاده در برخی از کارخانه ها، تامین آب برای کشاورزی و دامداری، مصارف صنعتی گوناگون و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اطلاعاتی در خصوص مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی

معمولا دستگاه های آب شیرین کن صنعتی دارای یک سیستم پیش تصفیه، سیستم تصفیه و در نهایت سیستم پساب می باشد. در این مقاله درباره مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی خواهید خواند.

⦁ کلرزنی یا گندزدایی اولیه

قبل از انجام پیش تصفیه کلرزنی اولیه برای گندزدایی آب انجام می گیرد.

⦁ سیستم پیش تصفیه

سیستم پیش تصفیه یک مرحله پیش تصفیه است که قبل از تصفیه اصلی انجام می گیرد که نیاز است قبل از ورود آب به دستگاه آب شیرین کن صنعتی انجام گیرد.

این سیستم دارای تجهیزات مشخصی است که شامل: ایستگاه پمپاژ ، فیلتر شنی تحت فشار و فیلتر کربن فعال است.

 

⦁ سیستم تصفیه

سیستم تصفیه اصلی که مرحله اصلی کار با آن دنبال می گردد خود شامل تجهیزات مشخصی است که شامل: یک پمپ فشار قوی، ممبران که به آن غشای نیمه تراوا نیز گفته می شود و کار اصلی آب شیرین کن صنعتی به عهده آن است، تعدادی محفظه ی تحت فشار، سیستم سی آی پی، سیستم کنترل کننده RO، شاسی استقرار دستگاه، تابلوی توزیع قدرت و انرژی و همچنین مدار فرمان جهت کنترل دستگاه.

 

⦁ پساب خروجی

شاید این مرحله را بتوان آخرین مرحله در انجام فرایند های یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی قرار داد. در این مرحله پساب خروجی به دلیل غیر قابل کاربردی بودن آن به سمت فاضلاب هدایت می گردد.

 

مشخصات فنی دستگاه آب شیرین کن صنعتی

شامل مراحل فوق می باشد و همچنین اجزای اصلی آن مانند: بوستر پمپ RO، فیلتر شنی، فیلتر کربن فعال، فیلتر کارتریج، سیستم تزریق ضد رسوب، پمپ فشار بالا، ممبران، محفظه تحت فشار، جریان سنج، گیج فشار، TDSمتر، سوییچ فشار پایین و فشار بالا و پمپ تقویت کننده است که بهتر است هنگام خرید یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی حتما به این موارد دقت کافی داشته باشید.

 

مزایا و معایب دستگاه آب شیرین کن صنعتی دستگاه آب شیرین کن صنعتی نیز همانند سایر دستگاه های صنعتی دارای مزایا و معایبی است که برخی از آنها به شرح زیر می باشد:

 

⦁ مزایا

⦁ سیستم اسمز معکوس به صرفه و اقتصادی تر از سایر روش های تصفیه آب می باشد.

⦁ در شرایط محیطی مختلف این دستگاه قابل نصب و استفاده است.

⦁ به دلیل وجود ممبران غیرقابل نفوذ نسبت به عوامل بیماری زا و باکتری و ویروس است.

⦁ از استانداردهای بین المللی برخوردار می باشد.

⦁ با شرایط زیست محیطی سازگاری دارد.

⦁ عمر دستگاه بالا است.

⦁ روش کار این دستگاه و سیستم تصفیه با آن کاملا فیزیکی است که می تواند مقدار کمی از نمک ها را نیز حذف نماید بدون نیاز به روش شیمیایی.

 

⦁ معایب

⦁ ممبران ها به دلیل حساسیت بالایی که دارند نیاز به شستشو و مراقبت دارند. ⦁ نیاز به هزینه بالایی برای اجرا و نصب دستگاه می باشد.

⦁ حتما باید پیش تصفیه انجام گیرد تا به ممبران ها آسیبی وارد نشود. ⦁ انرژی زیادی صرف می کند.