دریا صنعت آسمان

نقش پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی

نقش پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی

نقش پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی

نقش پیش تصفیه در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

اهمیت و نقش پیش تصفیه در دستگاه آب شیرین کن صنعتی


در این متن قصد داریم به نقش پیش تصفیه در دستگاه آب شیرین کن صنعتی بپردازیم. همانگونه که می‌دانیم، به جهت تغییرات اقلیمی و جوی و کم شدن نزولات آسمانی ، آب این مایه حیات اهمیت خود را بیش از پیش نمایان می‌کند. آب شرب به جهت حجم بالای مصارف خانگی از اهمیت خاصی برخوردار است تا جایی که این ضرورت در زمره چالش‌های پیش روی دولت‌ها و نیازی استراتژیک قرار گرفته است. با شتاب بسیار زیاد مصرف زدگی در زندگی‌های شهری و توسعه نامناسب صنعت که منجر به بالا رفتن مصرف آب در بخش‌های مختلف جامعه شده است، کاهش محسوس نزولات آسمانی و کمبود آب از یک هشدار به بحران تبدیل شده است.


در این شرایط یکی از راه‌های اصلی برای کاهش این کمبود و رفع بحران، شیرین سازی آب است که طبیعتا در مقیاس بزرگ به وسیله دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی انجام می‌شود. شیرین سازی آب در چند بخش عمده انجام می‌شود که عبارت از؛ آب شیرین کن دریایی، آب شیرین کن کشاورزی، آب شیرین کن مرغداری و دامداری، آب شیرین کن بیمارستانی، صنعتی و نیمه صنعتی، آب شیرین کن حرارتی و آب شیرین کن خانگی هستند.


می‌دانیم هر عملی نیازمند مقدمه است، در مقوله شیرین سازی آب، پیش تصفیه در حکم مقدمه می‌باشد و دارای اهمیت به سزایی است. نقش پیش تصفیه در دستگاه‌ آب شیرین کن صنعتی، به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، بسیار اساسی محسوب می‌شود.

در صورتی که طراحی این بخش به صورت صحیح و اصولی انجام شود تاثیر بسیار زیادی در کاهش هزینه‌های آب شیرین کن صنعتی و بالا بردن طول عمر دستگاه دارد. در صورت عدم وجود بخش پیش تصفیه در دستگاه‌های تصفیه آب، دفع املاح کمتر صورت می‌گیرد و ممکن است ممبران دستگاه از کار بی‌افتد. در واقع هدف از پیش تصفیه، این است که آب را با کیفیت مناسب‌تری به ممبران برساند که این بخش از دستگاه آسیب نبیند.

 

نقش پیش تصفیه در دستگاه آب شیرین کن صنعتی و عملکرد آن


متداول‌ترین روش تصفیه آب صنعتی به کمک دستگاه اسمز معکوس انجام می‌شود. در این دستگاه آب شیرین کن صنعتی، بخش پیش تصفیه نقش مهمی دارد. به دلیل اهمیت و نقش پیش تصفیه در دستگاه آب شیرین کن صنعتی به معرفی اجزاء و عملکرد این بخش می‌پردازیم. این بخش از اجزای مختلفی تشکیل شده است.

این اجزاء عبارتند از:


⦁ فیلتر شنی:   به کمک این فیلتر، ذرات معلقی که در آب وجود دارند و همینطور گل و لای موجود در آن حذف می‌شوند. در این فیلتر آبی که املاح مختلفی دارد با گذر از آن، تصفیه شده و این ذرات در آن فیلتر می‌مانند و در نهایت آب از آن عبور می‌کند. این آب حالا وارد مرحله بعدی پیش تصفیه می‌شود. در رابطه با فیلتر شنی باید گفت که این فیلتر خود دارای انواع مختلف کند، تحت فشار و ثقلی است. این تقسیم بندی بر اساس میزان فشاری که باعث حرکت و گذر آب می‌شود، صورت می‌پذیرد.


⦁ فیلتر کربنی:   حالا نوبت به آغاز کار فیلتر کربنی می‌رسد. آبی که عملیات فیلتراسیون آن توسط فیلتر شنی پایان یافته است، وارد فیلتر کربنی می‌شود. ظاهر این دو فیلتر تقریبا یکسان است اما عملکردشان فرق دارد. آب وارد شده در این فیلتر، از نظر طعم و بو و مزه و کلر و مواد آلی تصفیه می‌شود. فیلتر کربنی نیز خود انواع دانه‌ای، کربن بلک و کربن پودری را در دسته بندی‌هایش جای می‌دهد.


⦁ میکرو فیلتر:  این فیلتر به عنوان آخرین مرحله در فرایند پیش تصفیه، دارای اهمیت بسیاری است. میکرو فیلتر در مقابل ذرات معلق، از پمپ فشار قوی و ممبرین دستگاه محافظت می‌کند.


بعد از عملیات‌های صورت گرفته بر روی آب در مرحله پیش تصفیه، حالا زمان تصفیه نهایی آب فرا می‌رسد. در این مرحله به کمک غشاء، املاح حل شده در آب حذف می‌شوند. پمپ فشار قوی به عنوان یک قطعه اصلی این دستگاه نیز کمک می‌کند تا آب از سطح غشاء گذر کند. به منظور کنترل تمامی این فرآیندها و عملیات‌هایی که به وسیله دستگاه تصفیه، بر روی آب انجام می‌شوند، قطعات دیگری نیز در ساخت این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات عبارت از فشار سنج، جریان سنج، شیر کنترل و... می‌باشند. به منظور مراقبت و ماندگاری ممبران، سیستم شستشوی ممبران نیز به عنوان قطعه دیگر در این دستگاه به کار می‌رود.

Publish modules to the "offcanvas" position.