بلاگ

مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی چیست؟

مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی چیست؟

مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی چیست؟

ما در این مقاله ابتدا سعی کردیم به توصیف و تعریف دستگاه تصفیه صنعتی پرداخته و شما را با آن آشنا کنیم، سپس به توصیف و بررسی مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی پرداخته و هر یک از گزینه ها و نکاتی را که در هنگام خرید این دستگاه ها باید مد نظر قرار داد بررسی کردیم؛ امیدوار هستیم که توانسته باشیم به سوالات شما در این حوزه پاسخ دهیم.

کم شدن میزان ذخیره های آب در دنیا منجر به آن شده است که امروزه بشر به دنبال تهیه آب شیرین، از منابع آب شور و غیره، برای مصارف مختلف صنعتی و خانگی باشد و در این راه، دست به ساخت دستگاه ها و ابداع روش های مختلفی بزند. یکی از بهترین و رایج ترین روش‌ های تامین آب برای انجام امور صنعتی، تصفیه آب صنعتی به وسیله آب شیرین کن صنعتی و بر پایه فرایند اسمز معکوس یا همان فرایند RO می‌ باشد. در ادامه به تعریف مختصری از این دستگاه و سپس ارائه مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی می پردازیم.

آب شیرین کن صنعتی چست و چه کاربردی دارد؟

دستگاهی است که بر اساس سیستم اسمز معکوس یا همان سیستم RO به تصفیه آب در حجم صنعتی می پردازد و تاثیر آن بر کاهش مواد جامدی که محلول در آب هستند، چیزی بین 97 تا 99 درصد است؛ آبی که در نتیجه تصفیه در این دستگاه تصفیه می شود، در زمینه های مختلف صنعتی، دامداری و کشاورزی و ... مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در واقع می توان گفت که این سیستم، نوع خاصی فیلتراسیون می باشد که از یک غشای نیمه تراوا و نازک، که دارای منافذی کوچک برای عبور آب است، ساخته شده است. این فناوری، قدمتی بیش از حدود یک قرن را داراست و در دهه 60 میلادی به بازار عرضه شده است.

معرفی مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی

در این بخش به بررسی برخی نکات در رابطه با مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی می پردازیم که بهتر است در هنگام خرید، به آنها توجه کنید.
شبیه سازی فرآیند اسمز معکوس: یکی از موارد ضروری که دستگاه تصفیه شما باید داشته باشد، این است که، این دستگاه باید بتواند با استفاده از نرم افزارهای معتبر و خاصی، نتایج فرآیند را شبیه سازی کرده و این نتایج نباید دارای اخطار باشند؛ این بخش تضمین کننده کیفیت آب شیرین کن است.

شیرآلات، لوله ها و اتصالات دستگاه: در هنگام خرید این دستگاه، توجه به تعداد آن ها و نوع مواد سازنده و متریالی که برای ساخت لوله ها و شیرآلات و اتصال های دستگاه به کار برده شده است، از اهمیت زیادی برخوردار است. شیرآلاتی که در دستگاه استفاده می شوند باید متناسب با نوع فرآیندی که قصد انجام آن را دارید باشند. انواع مختلفی از شیرآلات، از قبیل شیرهای فشار شکن، ایزولاسیون و تنظیم دبی و ... وجود دارند که می توان با کمک گرفتن از مهندسین متخصص، نوع مناسبی از آن ها را انتخاب نمود.

سیستم شستشوی شیمیایی و فلاشینگ اتوماتیک: از ضرورت هایی که در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی باید به آن توجه نمود، وجود سیستم CIP (شستشوی شیمیایی) و فلاشینگ اتوماتیک در دستگاه است. وجود ابزار مورد نیاز برای کنترل کردن دما، کنترل کننده‌‌ی دبی جریان مواد شستشو دهنده‌ی ممبران ها، وجود پمپی مخصوص که برای شستشوی شیمیایی جداگانه به کار رود و همچنین وجود تجهیزات اختلاط، بسیار ضرورت دارد.

مشخصات فنی پیش تصفیه کردن: تعیین نمودن نوع پیش تصفیه و همچنین مشخصات فنی تجهیزات دستگاه، با ارائه کردن جزئیات در پیشنهادهای فنی نیز از جمله نکات مهم است که باید مد نظر قرار دهید. برای مثال، تعیین خصوصیات لایه بندی، تعداد و اندازه نازل ها، فشار و همچنین دبی بک واش و ...

مشخصات با پمپ فشار قوی: شیرین کردن آب شور در غشاهای اسمز معکوس به اعمال فشاری بیشتر از فشار اسمزی نیاز دارد؛ بنابراین تعیین کردن پمپ فشار قوی و مدل آن و همچنین ارائه کردن منحنی مشخصه ای مطابق با نتیجه های شبیه سازی، در پیشنهاد فنی، بسیار مهم است. همچنین متناسب بودن متریال پمپ و سیالی که به آن وارد می شود نیز از نکات مهم در انتخاب نمودن پمپ است. مجهز کردن الکتروموتور به سافت استارتر (soft starter) و یا VFD ( کنترل کننده دور موتور)، برای حفاظت از پمپ، اتصال های خروجی پمپ و ممبران، در اکثر اوقات، الزامی است. پمپ های فشار قوی مهم ترین و همچنین گران قیمت ترین بخش از دستگاه های تصفیه صنعتی اند.

ما در این مقاله ابتدا سعی کردیم به توصیف و تعریف دستگاه تصفیه صنعتی پرداخته و شما را با آن آشنا کنیم، سپس به توصیف و بررسی مشخصات فنی آب شیرین کن صنعتی پرداخته و هر یک از گزینه ها و نکاتی را که در هنگام خرید این دستگاه ها باید مد نظر قرار داد بررسی کردیم؛ امیدوار هستیم که توانسته باشیم به سوالات شما در این حوزه پاسخ دهیم.

Publish modules to the "offcanvas" position.