بلاگ

از روش اسمز معکوس چه می دانید؟

از روش اسمز معکوس چه می دانید؟

درباره دستگاه آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس چه می-دانید؟

نقش آب مورد استفاده در صنعت برای تولید با کیفیت¬ترین محصولات، بسیار ضروری می¬باشد. استفاده از فناوری اسمز معکوس در دستگاه آب شیرین کن صنعتی با حذف 99 درصدی املاح، مصرف انرژی کم، سهولت کار، بالابردن راندمان و عدم استفاده از روش¬های شیمیایی برای تصفیه آب می¬تواند بسیار کاربردی باشد آب دریا برای آشامیدن استفاده می¬شود. شاید عامه مردم چندین سال قبل با شنیدن این جمله احساس شگفتی می¬کردند و آن¬را محال می¬دانستند. استفاده از آب¬های شور و لب¬شور همواره از خواسته¬های بشر بوده است. امروزه با پیشرفت و ابداع دستگاه آب شیرین کن و استفاده از فناوری¬هایی مانند اسمز معکوس می¬توان به¬راحتی املاحی مانند نمک، ترکیبات آلی یا معدنی که حتی توسط حرارت حذف نمی¬شوند را از آب جدا ساخت. این دستگاه برای تصفیه آب صنعتی و تهیه آب شرب نقش مفیدی اجرا می¬سازد. در ادامه به بررسی فرایند اسمز معکوس در دستگاه آب شیرین کن صنعتی می¬پردازیم.

کاربرد آب در صنعت تولید محصول با کیفیت در یک کارخانه بسیار وابسته به کیفیت آب اولیه برای تولید مواد خام می¬باشد و این موضوع همواره از دغدغه¬های مدیران صنعت بوده است که با استفاده از دستگاه¬های آب شیرین کن صنعتی نگرانی¬ها تا حدود زیادی برطرف شده است. دیگر کاربردهای آب در صنعت به عنوان حلال، ماده واسطه، ماده ذخیره¬کننده انرژی، خنک¬کننده، استاندارد¬سازی، مهار آتش¬سوزی و... می¬باشد. اگر آب کیفیت لازم در صنعت را نداشته باشد نتایجی مانند اتلاف مواد شیمیایی، لکه¬گذاری در تولیدی¬های غذایی و نساجی، خوردگی دستگاه¬ها، تولید و ایجاد بخار بی کیفیت و تولید رسوب را به همراه خواهد داشت. بنابراین تصفیه آب صنعتی یکی از مهم¬ترین بخش¬های هر صنعت می¬باشد. امروزه دستگاه آب شیرین کن صنعتی به روش اسمز معکوس به دلیل روش تصفیه آب پیشرفته موجود در آن، کاربرد فراوانی در صنعت دارد. در ادامه به روش اسمز معکوس و نقش آن در این دستگاه خواهیم پرداخت.

اسمز معکوس استفاده از روش اسمز معکوس برای تصفیه آب، یک فناوری نسبتا جدید می¬باشد که در دستگاه¬های تصفیه آب مدرن به¬کار می¬رود. اولین بار در سال 1960 از این روش استفاده شد. امروزه به دلیل پیشرفت¬هایی که در زمینه تکنولوژی غشایی صورت گرفته است، در بیش از 50 درصد دستگاه¬های آب شیرین کن،¬ از این فرایند استفاده شده است.

دستگاه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس فناوری به کار رفته در دستگاه آب شیرین کن این امکان را می¬دهد که آب شور قابل آشامیدن شود. در این فرایند یک غشای نیمه تراوا به عنوان جداکننده¬ی املاح از آب به¬کار رفته است. یک پمپ فشاری که بیش¬تر از فشار اسمزی وارده می¬باشد، بر این غشا وارد کرده و آب را خالص¬تر می¬سازد. وقتی که آب به فیلتر ممبران می¬رسد، به مولکول¬های آب اجازه عبور داده می¬شود ولی بقیه املاحی که نمی¬توانند عبور کنند از طریق جریان پساب خارج می¬شوند. این پساب دوباره برای تصفیه بازیابی می¬شود. طبق آزمایش¬های صورت گرفته آب عبور کرده از غشا حدود 99 درصد خالص می¬شود.

تجهیزات دستگاه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس شامل مشخصات و قطعات زیر می¬باشد. • فیلتر شنی برای کاهش کدورت آب • پمپ آب از نوع سانتریفیوژ و از جنس چدن • فیلتر شنی از جنس فایبرگلاس • فیلتر کربنی • فیلتر میکرونی • گیج فشار • ممبران • بدنه(از جنس استیل)

کلام آخر هنگامی که آب وارد یک مرکز صنعتی می¬شود دارای ناخالصی فراوانی می¬باشد. مرحله پیش تصفیه که با فیلترهای شنی و رسوب¬گیر انجام می¬شود، نمی¬تواند تمام یون¬ها و نمک¬ها را حذف نماید. با توجه به زیان¬های وارد بر محصولات از طرف آب پیش تصفیه شده، وجود یک دستگاه آب شیرین کن صنعتی بسیار ضروری است. مصرف انرژی کم، سهولت کار، تنظیم دما و PH آب، بالا بردن راندمان و عدم استفاده از روش¬های شیمیایی برای تصفیه آب از مزیت¬های این دستگاه می¬باشد. دستگاه آب شیرین کن صنعتی با حذف 99 درصد املاح، گامی موثر برای شروع تولید باکیفیت¬ترین محصولات می¬باشد.

Publish modules to the "offcanvas" position.