آنتی اسکالانت در تصفیه آب

آنتی اسکالانت در تصفیه آب

آنتی اسکالانت در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

برای به دست آوردن آبی سالم و به دور از آلایندگی و غبار نیاز به توجه جدی به دستگاه آب شیرین کن صنعتی و کارکرد صحیح آن داریم.برای اینکه خود را در مسیر هزینه های زیاد تعویض اجزای دستگاه مانند ممبران نیاندازیم،نیاز به استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت و همچنین استفاده صحیح آن بنا بر شرایط موجود داریم.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی،دست به دامن آنتی اسکالانت

آب مظهر پاکی و حیات است.مایعی که موجب زنده ماندن و تداوم زندگی می شود.آب پاکی که ما انسان ها از آن برای آبیاری گیاهان،شست و شو و مهم تر از همه نوشیدن استفاده می کنیم،راه پر پیچ و خمی را طی می کند تا به دست ما برای استفاده های گوناگون برسد.دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و کشاورزی راه هایی برای زدودن گرد و غبار از چهره ی زلال آب ها است. آب هایی که سفر طولانی ای را طی کرده اند تا دلیلی برای بقا باشند.دستگاه آب شیرین کن صنعتی و کشاورزی،با اعمال فشار اسمزی،تمامی املاح ها را از آب،به وسیله ی غشای نیمه تراوا می گیرد؛اما گذر مداوم این املاح ها مانند کلسیم،منیزیم و ...از غشای نیمه تراوای دستگاه آب شیرین کن صنعتی،موجب رسوب این ذرات بر روی غشای نیمه تراوا می شود.ممبران ها که از مهم ترین عضو این دستگاه هستند،در معرض خطر این رسوبات قرار می گیرند. به دنبال این رسوبات،کارایی غشاهای دستگاه کاهش می یابد و کاهش حذف جامدات محلول را شاهد خواهیم بود.این موضوع بسیار دارای اهمیت می باشد زیرا در صورت عدم حذف این رسوبات،راندمان تولید کاهش و TDS خروجی افزایش می یابد. از طرف دیگر اگر میزان تجمع این رسوبات بیش از حد باشد،موجب باز شدن منافذ و پارگی غشا می شود؛لذا برای این اتفاقات باید چاره اندیشید و از راه مناسبی استفاده کرد؛آنتی اسکالانت راه حلی است برای این مشکلات!

مواد شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه ی آب

برای تصفیه کردن آب به وسیله ی دستگاه آب شیرین کن صنعتی روش های فیزیکی و شیمیایی مختلفی وجود دارد که در اکثر اوقات استفاده از هر دو روش برای از بین بردن آلودگی آب استفاده می شود تا درصد سالم و پاک بودن آب برای هرنوع استفاده ای افزایش یابد.از جمله مواد شیمیایی ای که برای پاک سازی و تصفیه آب استفاده می شود،می توان آنتی اسکالانت،اسیدها و بازها،کلر،سیلیس،کربن فعال و...را نام برد.همه ی این مواد در قسمت خاصی و به شیوه ی خاصی مورد استفاده قرار می گیرند تا موجب تمیز شدن بیشتر آب شوند.

آنتی اسکالانت یکی از پرکاربردترین ماده ی مورد استفاده در این زمینه است که در ادامه بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

اهمیت استفاده از آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها مهم ترین ماده شیمیایی و ضد رسوبی هستند که برای از بین بردن رسوبات ممبران دستگاه آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند؛همچنین کاربرد آنتی اسکالانت نیز بسیار مهم است؛از آن جهت که این آنتی اسکالانت ها با پیوستن به آلودگی های موجود در آب،مانع از ایجاد رسوب و چسبندگی آن ها به سطح ممبران می شوند.استفاده از آنتی اسکالانت به این دلیل بسیار اهمیت دارد که عدم استفاده از آن ها باعث کاهش طول عمر دستگاه آب شیرین کن صنعتی می شود و به دنبال آن ضررهای فراوانی را به وجود می آورد.

انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها بر دو پایه ی فسفاته و پلیمری وجود دارند.انواع فسفاته آن از گروه های عاملی کربوکسیلیک اسید و فسفاته تشکیل شده است که این نوع از بهترین آنتی اسکالانت ها است؛اما از جهت دیگردارای خاصیت پراکنندگی کمی است.انواع دیگر آنتی اسکالانت،پلیمری است که وزن مولکولی و قدرت رسوب زدایی بالایی دارد.این آنتی اسکالانت که بر پایه ی پلیمری است،برای جلو گیری از ایجاد رسوب درآب هایی با سختی بالا مانند آب دریا و آب های شور مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان و نحوه ی تزریق آنتی اسکالانت

نحوه ی تزریق آنتی اسکالانت در دستگاه آب شیرین کن صنعتی،بعد از فیلتر شنی و کربنی و قبل از فیلتر میکرونی می باشد؛با این روش تزریق،آنتی اسکالانت تاثیر خود را گذاشته و بر روی فیلتر میکرونی،رسوب کمتری می نشیند.از طرف دیگر میزان تزریق آنتی اسکالانت به عواملی بستگی دارد که با توجه به آن ها میزان تزریق انتخاب می شود؛عواملی مانند آنالیز آب،دما،PH،میزان ریکاوری سیستم،میزان دبی،منبع آب و... اما به طور معمول میزان تزریق آن ها بین 1تا6 ppm می باشد.

معایب استفاده از آنتی اسکالانت بی کیفیت

همان طور که گفته شد،آنتی اسکالانت ها نقش مهمی را در روند تصفیه آب دارند و همچنین برای دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا تصفیه آب صنعتی،حیاتی هستند.تمام کارایی های این آنتی اسکالانت ها باعث می شود که هنگام خرید،بهترین نوع آن را انتخاب بکنیم زیرا اگر آنتی اسکالانت بی کیفیتی برای دستگاه آب شیرین کن صنعتی استفاده شود،موجب گرفتگی ممبران و به دنبال آن شست و شوی پی در پی آن می شود که طبیعتا این عوامل از عمر ممبران می کاهد و سبب کاهش ظرفیت تولید دستگاه و همچنین بالا رفتن فشار پمپ طبقاتی آن می شود و از سوی دیگر ما را ملزم به تعویض زودهنگام ممبران می کند که خود هزینه های هنگفتی را روی دست ما می گذارد.

پس استفاده از آنتی اسکالانت خوب و مرغوب از اهمیت بالایی برخوردار است و برای انتخاب آن و استفاده ی صحیح آن باید بسیار هشیار و آگاه باشیم تا متحمل ضرر های احتمالی دستگاه آب شیرین کن صنعتی نشویم.

هم اکنون استعلام قیمت بگیرید