مواد شیمیایی درآب شیرین کن صنعتی

مواد شیمیایی در تصفیه آب

مواد شیمیایی در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب شیرین کن صنعتی، شامل انواع ضد رسوب ها مانند آنتی اسکالانت، ازن، دی اکسید کلر، بایوساید، کربن فعال و غیره می باشد؛ این نوع مواد شیمیایی دارای تنوع بسیار زیادی می باشند، که در ادامه به توضیح مهمترین های آن خواهیم پرداخت. این مواد سبب می شوند تا آب در جریان تصفیه، زمان کوتاهتری را طی کند

 

مقدمه

در دستگاه های تصفیه آب شیرین کن صنعتی باید از موادی در فیلترها استفاده نمود، تا علاوه بر خاصیت ضد رسوبی، به شستشوی فیلتر ها نیز کمک نماید. این مواد شیمیایی با کمک پمپ تزریق، به داخل فیلترهای اسمز معکوس راه می‌یابند. در سیستم های اسمز معکوس صنایع، از حداقل یک ماده شیمیایی به عنوان فیلتراسیون یا تمیز کننده حتماً باید استفاده گردد.

 

مواد شیمیایی آب شیرین کن صنعتی

مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس، شامل انواع ضد رسوب ها مانند آنتی اسکالانت، ازن، دی اکسید کلر، بایوساید، کربن فعال و غیره می باشد؛ این نوع مواد شیمیایی دارای تنوع بسیار زیادی می باشند، که در ادامه به توضیح مهمترین های آن خواهیم پرداخت.

این مواد سبب می شوند تا آب در جریان تصفیه، زمان کوتاهتری را طی کند؛ پس با کمک مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس بهره وری بالاتر می رود و هزینه های تعمیر کاهش می یابد.

بعضی از مواد شیمیایی ذیل که به آن ها اشاره نمودیم به صورت دائمی در سیستم تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس وجود دارند و بعضی به شکل دوره ای تزریق خواهند شد.

⦁ آنتی اسکالانت: آنتی اسکالانت اصلی ترین ماده شیمیایی ضد رسوب در تصفیه آب شیرین کن صنعتی می باشد. این ماده پای ثابت مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس و غیر قابل حذف است. آنتی اسکالانت ماده ای است با هدف جلوگیری از رسوب در فیلترهای ممبران که در انواع مختلفی داخل بازار موجود است. نوع آنتی اسکالانت ها بر اساس میزان PH آب، نوع رسوبات و … تعیین می شود. آنتی اسکالانت های موجود در بازار به پنج دسته ی آنتی اسکالانت APS 1400، آنتی اسکالانت APS 2400، آنتی اسکالانت APS 3400، آنتی اسکالانت APS 4400، آنتی اسکالانت APS 5500 تقسیم بندی می شوند.

⦁ ازن: این فیلتر که وظیفه انتقال اکسیژن به آب را دارد، باعث می شود تمامی موادی مانند باکتری ها و ویروس ها از طریق دریافت یک اتم اکسیژن اضافی، توسط این نوع فیلتراسیون، تجزیه شوند و فقط اکسیژن در آب باقی بماند.

⦁ دی اکسید کلر(CIO2): این ماده ی ضد عفونی کننده، پس از ورود به پوشش دیواره ی باکتری ها، توسط اسید آمینه ی سیتوپلاسم واکنش نشان می دهد. این واکنش سبب می شود تا ارگانیسم ها از بین روند.

⦁ اسید: نوعی شوینده در سیستم فیلتراسیون هستند، که به حذف رسوبات داخل ممبران کمک می نمایند. انواع مختلف اسید ها برای تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود که، باید متناسب با نوع دستگاه این سیستم باشد.

⦁ قلیا (باز): این قسمت از شستشوی فیلتر های اسمز معکوس برای حذف مواد معدنی رسوبی تأیین شده است. ⦁ بایوساید: وظیفه ی این ماده ی شوینده، جلوگیری از انتشار میکرو ارگانیسم ها می باشد، این ماده کاملاً دوره ای به سیستم تصفیه آب شیرین کن صنعتی تزریق می شود.

⦁ کلر: این میکروب کش عالی در صنعت به عنوان یک ماده ی شیمیایی به ممبران های اسمز معکوس اضافه می گردد. البته با توجه به خاصیت خورندگی این ماده، باید قبل از ورود آب و به صورت دوره ای این عمل انجام و پس از به اتمام رسیدن، کلر نیز از ممبران حذف گردد، سپس می توان آب را به ممبران ورود داد.

⦁ سدیم متا بی سولفید (Na2S2O2): به عنوان یک ضد عفونی کننده شیمیایی کاربرد دارد که در تمیز نمودن فیلترها نقش مهمی دارد.

⦁ کربن فعال: این نوع ماده ی شیمیایی که در فیلتر های شنی کاربرد دارد، علاوه بر حذف کلر اضافی، بسیاری از نامطلوبی های دیگر آب را نیز از بین می برند.

⦁ سلیس: سلیس ها که بخش دیگری از فیلترهای شنی هستند، برای مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس، نقش بسزایی را ایفا می کنند.

⦁ دیسکلر: یک رسوب زدای قوی در صنایع هستند که به راحتی انواع رسوبات را از فیلتر ها حذف می کنند.

⦁ منعقد کننده: وظیفه ی این ماده ی شیمیایی ایجاد ناپایداری در ذرات می باشد. که به سه نوع، آلومینیوم دار، آهن دار و منیزیم اکسید تقسیم بندی می شوند.

⦁ اسید تزریقی: برای آب هایی استفاده می شوند که دارای نمک و املاح بیشتری باشند. این اسید از سختی آب می کاهد. اگرچه ممبران های اسمز معکوس به عنوان یک عایق مانع ورود بسیاری از آلودگی ها به ذرات آب می شوند، اما توصیه نمی کنیم که بدون مواد شیمیایی دوره ای بخواهید از سیستم آب شیرین کن صنعتی استفاده نمایید؛ زیرا در صورت غفلت از اینگونه مواد، هزینه های نگهداری بیشتری را باید پرداخت نمایید.

هم اکنون استعلام قیمت بگیرید