دریا صنعت آسمان

دیونایزر چیست؟

دیونایزر چیست؟

دیونایزر چیست؟

دیونایزرچیست؟

تصور این که استفاده از آب تصفیه شده فقط برای آشامیدن می باشد تصوری غلط است چرا که در بسیاری از صنایع برای این که بتوانند نتیجه ی مطلوب را دریافت کنند نیاز است تا آب را با بالاتری درصد خلوص تصفیه کنند. یکی از این دستگاه ها که می تواند این کار را برای ما آسان کند دستگاه دیونایزر می باشد.

معرفی دستگاه دیونایزر

همان طور که می دانید دست یابی به آبی با کیفیت و بدون مواد اضافی و املاح نه تنها برای مصرف انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است بلکه در بخش های صنعتی هم به همان میزان اهمیت دارد. به همین دلیل امروزه استفاده از دستگاه دیونایزر را در اکثر صنایع می توان مشاهده کرد. در رابطه با دستگاه دیونایزر باید گفت دستگاهی که برای تهیه آب فوق خالص مورد استفاده قرار می گیرد. آب فوق خالص را می توان آبی خالص تر از آب مقطر معرفی کرد. در واقع این نوع دستگاه ها را می توان نوعی آب شیرین کن صنعتی معرفی کرد که برای تصفیه آب در بخش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار و نحوه عملکرد دیونایزر

در رابطه با ساختار دستگاه دیونایزر می توان گفت که این دستگاه ها از دو ستون تشکیل شده اند که برای تولید آب خالص مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آبی که از این ستون ها خارج می شود آب بدون بار می باشد. دو ستون در نظر گرفته شده به این گونه طراحی شده اند که یکی از آن ها ستون کاتیونی و دیگری ستون آنیونی می باشد. در ستون کاتیونی از عناصری مانند پتاسیم، سدیم و آهن استفاده می کنند ولی در ستون آنیونی باید از عناصری با بار منفی استفاده کرد. به این ترتیب وقتی آب خام وارد این ستون ها می شود با جذب بار های منفی و مثبت بی بار می شود. در واقع این کار توسط رزین های مبادله یون که در دستگاه در نظر گرفته شده است انجام می گیرد.

در نحوه عملکرد رزین ها عوامل متعددی تاثیر گذار می باشد. برای مثال می توان به عواملی مانند غلظت یون های آنیون و کاتیون، ظرفیت رزین، نوع رزین، دمای آب وارد شده، میزان محلول احیاء کننده و ... اشاره کرد.

به طور کلی عملکرد دستگاه دیونایزر را می توان به 4 مرحله دسته بندی کرد:

1_ عبور آب از پمپ برقی: عبور از این مرحله برای ایجاد فشار مثبت می باشد که با این کار تقریبا 99 درصد از ذرات میکروبی و 95 درصد از یون های موجود از آب جدا می شوند.

2_ ورود آب به کارتریج: در این مرحله آب با رزین کربن فعال می شود و تعویض یونی اتفاق می افتد که با این کار 5 درصد یون های باقی مانده، ذرات جامد و آلکالوئید ها نیز از بین می روند.

3_ تاباندن اشعه ماوراء بنفش: در این مرحله اشعه ماوراء بنفش را با طول موج 185 تا 254 نانومتر به آب می تابانند تا کار استریلیزاسیون و میکروب کشی کامل شود.

4_ فیلتراسیون: در مرحله آخر آب را از یک فیلتر غشایی عبور می دهند. قطر منافذ این فیلتر در حدود 0/22 um می باشد و می تواند تمام آنزیم ها و میکروب های موجود در آب را از بین برده و آن را آماده مصرف نماید.

کاربرد دستگاه دیونایزر

کاربرد دیونایزر ها را معمولا در مصارف صنعتی می توان دید. در صنایعی مانند کشاورزی، صنایع پزشکی، صنایع داروسازی، صنایع غذایی و ... می توان استفاده از دیونایزر ها را مشاهده کرد. در صنعت پزشکی برای ساخت انواع تجهیزات مربوط به این حوزه می توان از این نوع دستگاه ها کمک گرفت. مشخص ترین مثال در این حوزه دستگاه دیالیز می باشد دستگاه دیالیز برای آن که بتواند مواد معدنی مورد نیاز را وارد خون کند ابتدا باید آن را در آب حل نماید. آب استفاده شده برای این کار آب خروجی از دیونایزر می باشد.

البته استفاده از دیونایزر ها محدود به این موضوع نمی باشد و در صنایعی مانند صنعت الکترونیک هم می توان کاربرد آن را مشاهده کرد. برای مثال در این صنعت برای شستشوی قطعات الکترونیکی و یا خنک کردن قطعات الکترونیکی حساس از آب خروجی این دستگاه ها استفاده می کنند.

در آزمایشگاه های داروسازی معمولا برای آزمایش انواع دارو ها لازم است از آبی خالص و بدون هیچ گونه ناخالصی استفاده کرد تا نتیجه آزمایش دقیق باشد. به همین دلیل می توان آب خروجی از دستگاه دیونایزر را بهترین گزینه در این حوزه معرفی کرد. علاوه بر این در آزمایشگاه ها برای شستشوی ظروف آزمایش نیز از این آب استفاده می کنند چرا که استفاده از آب ناخالص می تواند ذراتی را در این ظروف به جای بگذارد که می توانند نتیجه ی آزمایش را تغییر دهند.

هم اکنون استعلام قیمت بگیرید

Publish modules to the "offcanvas" position.