دریا صنعت آسمان

کاربرد آنتی اسکالانت ها

کاربرد آنتی اسکالانت ها

کاربرد آنتی اسکالانت ها

انواع و کاربرد آنتی اسکالانت ها

آنتی اسکالانت


آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی است که به صورت مایع می باشد. این ماده از تشکیل رسوب بر روی سطح غشای ممبران های اسمز معکوس جلوگیری می کند‌. هر کدام از اسکالانت ها ترکیب خاصی دارند که برای جلوگیری از ایجاد نوعی از رسوبات مناسب می باشد. در قسمت بعد کاربردهای آنتی اسکالانت ها را شرح می دهیم.

 

کاربرد آنتی اسکالانت ها بر اساس نوع ترکیب


● آنتی اسکالانت پایه فسفات


این نوع آنتی اسکالانت متشکل از دو گروه فسفات و اسید کربوکسیلیک است. از کاربردهای اسکالانت های پایه فسفات، می‌توان به جلوگیری از ایجاد رسوب بر غشای ممبران اشاره کرد. در ترکیب این اسکالانت، فسفر وجود دارد که به سختی تجزیه می شود و سالها در محیط باقی می ماند. بنابراین در بسیاری از کشورها، استفاده از این نوع آنتی اسکالانت به شدت محدود شده است.


● آنتی اسکالانت پایه پلیمر


مواد پلیمری این نوع اسکالانت که به دست انسان ساخته شده است شامل: اسید کربوکسیلیک، پلی اکریلیک اسید، پلی مالیک اسید، پلیمرهای آنیونی و پلی فسفات ها است. از کاربردهای آنتی اسکالانت پایه پلیمر می‌توان به جلوگیری از رسوبات سولفات و کربنات اشاره کرد. این نوع اسکالانت حتی در دوز پایین هم عملکرد مناسبی دارد.کاربرد اسکالانت ها بر اساس نوع PH


● آنتی اسکالانت اسیدی


ترکیب این نوع اسکالانت بر پایه فسفات یا پلیمر با PH اسیدی است. این نوع آنتی اسکالانت برای کنترل رسوبات کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد. فلوکن ۲۶۰ و آویستا ۵۰۰۰ ار انواع اسکالانت اسیدی هستند. آنتی اسکالانت فلوکن ۲۶۰ بر انواع مختلف رسوبات تاثیر گذار است.


● آنتی اسکالانت قلیایی


نوع قلیایی دارای PH قلیایی و وزن بالا است. این نوع آنتي اسکالانت برای استفاده در آب‌هایی با املاح و TDS بالا مناسب است. از کاربردهای آنتی اسکالانت های قلیایی می‌توان به کنترل رسوبات سولفات اشاره کرد. آنتی اسکالانت جنسیس نوعی اسکالانت قلیایی است، که با کدهای LS،FS و CAS موجود می باشد. اسکالات جنسیس محلولی فسفاته با وزن مخصوص بالا است که برای انواع رسوبات معدنی و فلزی از جمله: آهن، منگنز و آلومینیوم مناسب می باشد.


● آنتی اسکالانت خنثی


محدوده PH این نوع اسکالانت بین ۵.۵ تا ۶.۵ است. این نوع اسکالانت در محدوده وسیعی از PH، رسوبات را کنترل می کند و با ممبران مختلف هم سازگار است. از انواع آنتی اسکالانت قلیایی، می‌توان به آنتی اسکالانت های آویستا ۵۱۰۰ و ۵۳۰۰ اشاره کرد.

 

پرکاربرد ترین آنتی اسکالانت ها


● آنتی اسکالانت جنسیس


این نوع آنتی اسکالانت برای کاهش رسوبات روی انواع غشای ممبران مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول علاوه بر جلوگیری از تشکیل رسوبات آهن، با انواع غشای ممبران سازگاری دارد. همچنین هم بر سیستم های اسمز معکوس موثر می باشد و هم از بهترین آنتی اسکالانت ها برای ممبران نانوفیلتراسیون است.


● آنتی اسکالانت آویستا


این نوع اسکالانت برای کاربرد در دستگاه های آب شیرین کن دریایی بسیار مناسب می باشد.


● آنتی اسکالانت فلوکن ۲۶۰


این آنتی اسکالانت در جهان به عنوان مرغوب ترین و بهترین آنتی اسکالانت شناخته شده است. این محصول یک محلول شیمایی چند منظوره است که عملکرد مناسبی در جلوگیری از انواع رسوبات دارد. بنابراین از این ماده در طیف وسیعی از آب های خوراکی استفاده می شود. همچنین این ماده بازدهی آب شیرین کن های صنعتی را افزایش می دهد و در آب های شور دریا و آب های فاضلاب قابل استفاده است.

 

هم اکنون استعلام قیمت بگیرید

Publish modules to the "offcanvas" position.