دریا صنعت آسمان

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

تصفیه آب صنعتی در زبان انگلیسی Industrial water purifier گفته می شود که در برخی مقالات Industrial water treatment نوشته شده و همچنین با اسم Water purifiers نیز شناسایی می شود. در اینجا قصد داریم شما را با انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی جدید با تکنولوژی RO آشنا کنیم.

در تصفیه آب صنعتی آب‌ها بر اساس مقدار کل جامدات محلول و مخلوط (TDS) به دو بخش :

1) آب‌های شور(sea water)

2) آب‌های لب شور(Brakish water)

تقسیم میشوند.

آب دریا با TDS حدود ۳۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ mg/lit هستند که آب‌های لب شور با TDS کمتر از آب دریا به عنوان یکی از ترکیب های استاندارد از بین آب های موجود در سراسر جهان شناخته می‌شود و از وسعت بسیار زیادی برخوردار می باشد که بخش عظیمی از آب‌های جهان پیرامون را در بر میگیرد و همچنین توزیع آن در سراسر جهان تقریبا به یک اندازه است اما امکان دارد در عمل محدوده بسیار بزرگی را شامل شود. از آنجا که ترکیبات آب های شور می تواند تفاوت بسیار زیادی داشته باشد، برای ساخت یک دستگاه تصفیه آب صنعتی حرفه ای باید ابتدا نمونه آب در آزمایشگاه آب، مورد آزمایش دقیق قرار گیرد.

به صورت کلی به سیستم ها و دستگاه هایی که توانایی تصفیه آب در ظرفیت بالای 3 متر مکعب در روز را دارا باشند، دستگاه تصفیه آب صنعتی می گویند.

فرآیند تصفیه، ته نشینی و پاکسازی آب توسط این تجهیزات در چند مرحله انجام میشود که عبارتند از :
  1. تزریق کلر ابتدایی:با استفاذه از روش تزریق کلر به واسطه ی دستگاه تصفیه آب صنعتی، مواد شیمیایی آب از بین میروند و همچنین باکتری ها و میکرو ارگانیسمها نیز حذف می شوند.
  2. پیش تصفیه آب با فیلتراسیون کلی:  این مرحله با استفاده از کمک صافی شنی و فیلترهای کربنی انجام می شود که این کار با ماندگاری بیشتر عمر ممبران ها و همچنین افزایش عملکرد صورت می گیرد.
  3. حذف ذرات با فیلتر میکرونی:به واسطه ی فیلتر میکرونی، ذرات اضافه و جامد و معلق آب پاکسازی میشوند. که در نتیجه آب تصفیه شده، آماده انجام پروسه ی نهایی شیرین سازی می شود.
  4. سیستم اسمز معکوس : این روش در دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای دقت بسیار بالایی می باشد. که به همین جهت با حذف کردن دقیق هرگونه مواد شیمیایی اضافه ها و آلاینده های مضر، سیستم اسمز معکوس(وارونه)باعث شیرین شدن آب میشود.
  5. تزریق آنتی اسکالانت:تزریق آنتی اسکالانت به خاطر جلوگیری از تشکیل شدن رسوب در آب به سیال اضافه می شود.(در حقیقت آنتی اسکالانت ها نوعی مواد شیمیایی به حساب می آیند.)

انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی و کاربرد آنها در صنایع مختلف

فرایند تصفیه آب در هر صنعت متفاوت است و با توجه به اینکه آب اکثر شهرها و روستاها تحت نظارت شرکت آب و فاضلاب آن منطقه می باشد معمولا شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی این اقدامات را بر روی آب انجام می‌دهند:

حذف گل ‌و لای و هرگونه ماده معلق که به وسیله میکروفیلترها انجام می شود.

حذف شوری آب بر طبق ظرفیت با دستگاه اسمز معکوس

حذف نیترات و حذف آرسنیک موجود در آب با نصب سیستم های تبادل یون

حذف انواع میکروارگانیسم‌ موجود در آب با نصب سیستم های ازن ژنراتور و کلرزن

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع غذایی

دیگ‌های بخار در صنایع غذایی، از مهم‌ترین عامل اصلی انرژی محسوب می شوند که این دیگ‌ها به علت دارا بودن فشار بالا از دستگاه اسمز معکوس(وارونه) استفاده می‌کنند. این دیگ‌ها بخاطر این ‌که دچار رسوب و خوردگی نشوند، مسائل تصفیه آب را کنترل می‌کنند.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع داروسازی

طبق استاندار فارماکوپه، همه ی صنایع داروسازی موظفند به تولید آب بدون یون با هدایت الکتریکی ۰.۱≥ به همین علت باید از دستگاه‌های الکترودیالیز و Double RO استفاده کنند.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع کشاورزی

در صنایع کشاورزی، همهی گلخانه‌ داران برای بهتر شدن کیفیت آب، اول باید آن را با دستگاه اسمز معکوس(وارونه)کنند، بعد از آن مواد غذایی را به آب اضافه نمایند

به طور کل میتوان به این صورت نتیجه گرفت تصفیه آب در این‌جا با هدف حذف نمک‌های اضافی انجام میشود که با کود شیمیایی ترکیبات اضافی را تولید می‌کنند.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع آب‌کاری

به علت استفاده از مواد شیمیایی در صنعت آب‌کاری برای مانع شدن از واکنش مواد شیمیایی، از آب تصفیه شده استفاده می‌کنند زیرا استفاده از آب خام با نمک‌های فراوان، موجب تولید محصولات نامرغوب خواهد شد. به همین دلیل قبل از آب‌کاری، تصفیه آب انجام میشود.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع خودروسازی

در صنایع خودروسازی قبل از رنگ کردن خودروها، اول آن را در وان چرب‌گیری، آب‌کشی داده می کنند تا همه ی چربی‌های اضافه پاک شود، بعد از آن عمل اسید شویی انجام می‌دهند و دوباره عمل شست‌و‌شو را تکرار میکنند.

بعد از آب‌کشی با مواد شیمیایی حاوی فسفات برای جذب بهتر رنگ، خودرو ها شسته می شوند. همه ی مراحل شست‌‌و‌شو و آبکشی خودروها باید حتما با آب بدون یون انجام شود که برای انجام آن به دستگاه‌های صافی فشاری، ذغالی و اسمز معکوس(وارونه) نیاز است.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع دام ‌و طیور

در صنایع دام و طیور، استفاده از آب آشامیدنی در حد استاندارد دارای ضرورت است تا از ایجاد و انتقال بیماری جلوگیری شود، هم‌چنین به رشد بهتر طیور نیز کمک خواهد کرد از این رو در صنایع دام و طیور استفاده از دستگاه تصفیه آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی صنایع پلاستیک

آب بدون یون نقش بسیار مهمی در صنعت پلاستیک دارد به شرط آن که از دستگاه اکسترودر استفاده شود. به همین جهت دستگاه تصفیه آب و حذف نمک‌ ها در کیفیت صنایع پلاستیک نقش مهمی ایفا میکند.

کاربرد دستگاه تصفیه آب در صنعت برق

یکی از رایج‌ترین راه های تولید برق، استفاده از دیگ بخار آب است. استفاده از دیگ بخار در صنعت برق به این صورت است که بخار با فشار بسیار بالا توربین را به حرکت در آورده و بعد از طی مراحل مکانیکی، برق تولید می‌شود. از این رو برای تولید بخار، استفاده از آب بدون یون ضروری و حائز اهمیت است تا هیچ‌ نوع رسوبی در دیگ بخار از نمونه واترتیوب نباشد.

وجود رسوب روی پرده‌های توربین باعث میشود توربین تعادل خود را از دست بدهد، به همین خاطر نصب دستگاه تصفیه آب شامل دستگاه اسمز معکوس(وارونه) و دیونایزر برای تولید آب بدون یون در صنعت برق مورد نیاز است.

دستگاه تصفیه آب از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که آن‌ها را در ادامه توضیح خواهیم داد:

مخازن تزریق‌کننده :

برای مواد ضد رسوب جهت کنترل PH استفاده می‌شود.

فیلترهای شنی، کربنی و کاتریج :

وظیفه این فیلترها، کمک به بالا بردن طول عمر ممبران و پایین آوردن املاح تشکیل‌دهنده آن است.

پمپ فشار قوی و پمپ فید :

این پمپ‌ها وظیفه تولید فشار برای عبور آب از فیلتر اصلی ممبران و همچنین فیلترهای قبل و بعد از ممبران را به عهده دارد.

ممبران :

به جداسازی ناخالصی‌های آب خام کمک به سزایی می‌کند. انتخاب نوع ممبران بستگی به کیفیت و نوع ممبران، نوع آب و میزان حجم مورد نیاز آب تصفیه شده دارد.

ابزار اندازه‌گیری :

شامل ابزاری برای اندازه‌گیری PH، دماسنج، مانومتر، فلوترهای نشانگر جریان آب و TDS سنج می شود.

که به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

دستگاه تصفیه صنعتی

این نوع از دستگاه به علت دارا بودن حجم بالا تصفیه آب در صنایعی استفاده می‌شود که دارای ظرفیت بالای ۵ متر مکعب در شبانه‌روز هستند. در آن از فیلترهای مولتی مدیا که در بر گیرنده ی فیلترهای شنی و فیلتر کربنی است، استفاده می‌شود و املاح موجود تا ۵۰ میکرون توسط فیلتر شنی از آب گرفته می‌شود.

دستگاه تصفیه نیمه صنعتی

این دستگاه، حجم آب کم‌تری نسبت به دستگاه صنعتی، تولید می‌کند. معمولا حجم این دستگاه‌ها در طول شبانه‌روز ۳۰۰۰ لیتر است. دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع کوچک و آشپزخانه‌ها با حجم کم آب مصرفی، مورد استفاده قرار می‌گیرد اما کارکرد آن با دیگر دستگاه تصفیه آب مشابه است و املاح موجود در آب را میگیرد.

فیلتر ممبرین اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا RO

سیستم RO یا reverse osmosis فناوری جدید در امر تصفیه آب و جداسازی املاح محلول در آب است که این سیستم ها به صرفه ترین و دقیق ترین در نوع خود در سراسر دنیا هستند

استفاده آب در صنعت بیشترین استفاده جامعه بشری از آب است. آب تولیدی از دستگاه تصفیه آب صنعتی یا RO بسیار نزدیک به آب مقطر است و TDS بسیار پایینی دارد همچنین مشکل بالا بودن کدورت و TSS و NTU در این سیستم حذف شده است و عملا رسوب گذاری دیگر اتفاق نمی‌افتد البته برای آنالیز آب ورودی به سیستم حائز اهمیت است به همین منظور سیستم‌های RO.RO یا double ROو یا رزین‌های تبادل یونی نیز برای تکمیل مراحل استفاده می‌شود. یکی از استفاده‌های آب در صنعت تامین آب مناسب برای ورودی به بویلر، دیگ‌های بخار، کولینگ تاور، برج خنک کننده، نازل‌های مه پاش و... می‌باشد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی از جمله ارکان مهم و اصلی در تمامی واحدهای صنایع، کارخانجات تولیدی و کارگاه های کوچک و بزرگ شناخته می شود. این سیستم ها همواره در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی شده و از قابلیت های متفاوتی برخوردار هستند، درکل به این صورت می توان گفت که دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای نوع های مختلفی هستند و هر کدام کاربردهای گوناگونی دارند.

دستگاه تصفیه صنعتی RO نیز از نوع دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشد که امروزه صنایع مختلف به منظور تهیه آب سالم و بهداشتی آن را مورد نیاز می دانند و از آن استفاده میکنند در نتیجه برای آن ها کاربرد فراوان دارد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از دسته دستگاه های کاربردی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد که به دلیل سیستم ساده و پرکاربردی که دارد، امروزه در اکثر صنایع جهت تهیه آب سالم و بهداشتی از آن استفاده می کنند. این نمونه دستگاه تصفیه آب صنعتی در اندازه های بسیار بزرگ طراحی شده و از کاربردهای فوق العاده ویژه ای در زمینه تصفیه آب برخوردار است. در اصل شما با استفاده از این دستگاه می توانید حجم بالایی از آب مورد نیاز برای استفاده دستگاه های صنعتی، ماشین آلات، آب مصرفی صنعت کشاورزی، دامداری و … را تصفیه کرده و ازین راه آب مصرفی مورد نیاز را تامین کنید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از نظر ساختاری و مکانیزم شبیه با دستگاه های تصفیه آب خانگی طراحی می شود؛ اما از نظر کاربرد و سایز نسبت به دستگاه های خانگی از تفاوت های جزئی برخوردار می باشد. این دستگاه برعکس دستگاه های خانگی که از اکثر روش های تصفیه در تامین آب بهداشتی کاربران استفاده می نمایند، فقط از روش اسمز معکوس(وارونه) استفاده می کند. به طول کل باید گفت که دستگاه تصفیه آب صنعتیRO مبتنی بر مکانیزم Reverse Osmosis طراحی شده و تنها از روش اسمز معکوس(وارونه) در زمینه تصفیه آب بهره می برد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس

پدیده اسمز معکوس یا وارونه در دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

فرآیند اسمز معكوس یا وارونه همان گونه كه از اسم آن مشخص است، بر عکس فرآیند طبیعی اسمز می‌باشد، فرایند اسمز معکوس در حال حاضر جزء یكی از جدید ترین و متداول ترین روش‌های جدا سازی مخصوصا در تصفیه آب‌های شور به حساب ما آید که در این فرآیند با قرار دادن فشاری بیشتر از فشار اسمزی در سمت محلول غلیظ تر آب شور یا جهت حركت حلال آب خالص معکوس شده و به این طریق می‌توان آب را از ناخالصی‌های درون آن جدا كرد و TDS را کم کرد.

در کل همانطور که اشاره تمامی دستگاه های تصفیه صنعتی از جمله دستگاه RO از سیستم تصفیه ای اسمز معکوس برخوردار بوده و از این راه در تصفیه آب استفاده می کنند، بهتر است کمی بیشتر با آن آشنا شوید.

روش اسمز معکوس از نوع روش های قدیمی در صنعتی تصفیه آب است که بیشتر دستگاه های تصفیه آب صنعتی از این قابلیت برخوردار هستند. در اصل این راه از جمله موثرترین و بهینه ترین و مقرون به صرفه ترین روش هایی است که می توان در تصفیه آب مصرفی صنایع، کارخانه ها، کارگاه ها، مجتمع های مسکونی بسیار بزرگ و صنایع کشاورزی و غذایی که حجم آب مصرفی قابل توجهی دارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

در این روش همواره از اجزاء و بخش های متفاوتی به منظور تصفیه آب مصرفی صنایع و کاربران استفاده می شود؛ اما به صورت کلی روش اسمز معکوس یک تکنولوژی غشایی که با استفاده از غشاهای مختلف فرآیند تصفیه آب را به انجام می رساند. در این روش همواره یک غشا نیمه تراوا مابین آب خالص و آب ناخالص قرار می گیرد تا با افزایش فشار وارده بر آب ناخالص، آلاینده ها و مواد محلول را از آب جدا کرده و آب سالم و بهداشتی تهیه شود.

برای مفهومی تر بودن این موضوع می شود گفت که وقتی آب خالص و آب ناخالص را در یک ظرف قرار داده و آن ها به وسیله یک غشا نیمه تراوا از یکدیگر جدا می کنیم، در فشار معمولی (یا فشار یک اتمسفر) تعدادی از مولکول های آب خالص از غشا عبور کرده و به سمت آب ناخالص می روند تا سیستم ایجاد شده به یک تعادل نسبی برسد. حالا با تشکیل یک سیستم اسمز معکوس ما سعی داریم فشار آب ناخالص را بالا ببریم تا مولکول های آب از ممبرین یا غشا عبور کرده و به سمت آب خالص بروند و بالا ترین حد فشار را تا زمانی ادامه می دهیم که تمامی مولکول های آب از آب ناخالص جدا شده و از غشا عبور کرده باشند. به این صورت که با بالابردن فشار و جداسازی آب خالص از آب ناخالص عملیات تصفیه انجام شده و در دو طرف غشا دو ماده کاملا مجزا تشکیل می شود.

تصفیه اسمز معکوس در واقع یک روش کاملا ارگانیک(طبیعی) می باشد که در طبیعت تحت عنوان فرآیند اسمز شناخته می شود. بنابراین می شود گفت که روش اسمز معکوس یک فرآیند طبیعی است که با گسترش تکنولوژی و استفاده از ماشین آلات صنعتی شکلی پیشرفته به خود گرفته و به یک فناوری مهم در صنعت تصفیه آب تبدیل شده است.

بنابراین روش اسمز معکوس برگرفته از یک فرآیند طبیعی است که در حال حاضر در شکل پیشرفته و مدرن در دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. این راه همانطور که اشاره شد یک راه مفید و کاملا بهینه و اقتصادی در صنعت تصفیه آب است که می توانید از آن در زمینه تصفیه آب مصرفی و مورد نیاز خود بهره بگیرید.

در سیستم دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس می شود گفت که آب ناخالص به وسیله لوله های ورودی از منبع ذخیره خارج شده و به دستگاه تصفیه وارد می شود تا به کمک پمپ های فشار قوی و با به کار گیری تکنولوژی غشایی اسمز فرآیند تصفیه شروع شود.بعد از آن با تصفیه آب ناخالص و جداسازی تمامی مواد آلاینده و آلودگی ها از آب، آب تصفیه شده از لوله های خروجی خارج شده و به منبع ذخیره نهایی وارد می شود تا در زمان تعیین شده بعد از اقدامات نهایی لازم مورد استفاده کاربران قرار بگیرد.

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی همواره از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می شود تا کاربران براساس نیاز خود از انواع این ابزار در زمینه تامین آب سالم و بهداشتی مورد نیاز خود استفاده نمایند؛ اما به طور کل روش اسمز معکوس یک روش ایده آل در صنعت تصفیه شناخته شده و اکثر دستگاه های تصفیه صنعتی از این تکنولوژی دارا می باشند. بنابراین استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتیRO یا اسمز معکوس، یک دستگاه تصفیه آب صنعتی ایده آل و کاربردی در تمامی زمینه های تصفیه شناخته می شود.

به طور کل Reserve Osmosis وظیفه جداسازی ناخالصی‌ها از آب را به عهده دارد همچنین اعمال فشار مکانیکی به جداسازی ناخالصی‌ها کمک می‌کند. RO امروزه در تصفیه آب صنعتی نقش مهمی به عهده دارد به این خاطر که آب خام توسط پمپ به درونه محفظه دارای غشا نیمه‌تراوا پمپاژ می‌شود و تنها آب خالص از غشا عبور می‌کند، آب غشا در یک‌طرف و آب غلیظ‌شده از ناخالصی‌ها در طرف دیگر غشا جمع‌آوری می‌شود.

دستگاه های تصفیه آب صنعتی در جایی دیگر با نام کارشناس حذف آب Water removal experts اسم گذاری شده است، گاهی وقت ها اگر کیبرد شما انگلیسی باشد و شما به فارسی تصفیه آب صنعتی را جستوجو کنید اشتباهی کلماتی چون jwtdi Hf wkujd یا jwtdi hf wkujd را سرچ خواهید کرد.

جمع بندی دستگاه تصفیه آب صنعتی

 تا چند دهه گذشته واژه تصفیه آب یاد آور دستگاه های تصفیه آب خانگی و یا تصفیه آب آشامیدنی بود اما هم اکنون این واژه شما را به یاد کاربرد های فراوانی از این دستگاه می اندازد . امروزه دستگاه تصفیه آب علاوه بر کاربرد آن در مصارف آشامیدنی کمک شایانی به کشاورزی،گلخانه ها ، مرغداری ها ، دامداری ها ، کارخانجات ، بیمارستان ها و مراکز دیالیز کرده است . در یک دستگاه تصفیه آب صنعتی ،آب در سه مرحله ی پیش تصفیه ،تصفیه و تصفیه نهایی ،تصفیه می شود. در این دستگاه کار اصلی توسط فیلتر ممبران انجام می شود . پیش از اینکه آب وارد ممبران دستگاه شود در مرحله پیش تصفیه تا حدودی املاح درشت و فیزیکی آن جداسازی می شود تا با ورود به ممبران موجب رسوب در منافذ آن نشود . همانطور که گفته شد یکی از کاربرد های دستگاه های تصفیه آب صنعتی در مصارف کشاورزی و گلخانه ای می باشد .از آنجایی که آب یکی از پارامتر های مهم در این زمینه است نیازمند کیفیت مطلوب و مناسب می باشد تا موجب افزایش راندمان تولید شود . اگر آب مورد استفاده در کشاورزی تصفیه نشود و املاح مضر آن گرفته نشود می تواند از رشد گیاه جلوگیری و دقیقا عکس آن چیزی که همه کشاورزان و گلخانه داران که افزایش روند و کیفیت محصولات می خواهند بشود . لذا استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی در این مصارف به دلیل شور بودن آب اکثر مناطق کشور توصیه می شود . در واقع می توان گفت اگر کشاورزان به دنبال راهی هستند که هم از کیفیت آب مصرفی و در نتیجه کیفیت محصولاتشان اطمینان خاطر حاصل کنند و هم از نظر اقتصادی برای آنها مقرون به صرفه باشد استفاده از این دستگاه ها بهترین راه پیش روی آنها می باشد .

این تنها یکی از کاربرد های دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد . شما می توانید دستگاه مورد نیاز خود را با توجه به مورد مصرفی و آنالیز آب و همچنین مقدار آب مصرفی مورد نیاز خود سفارش و خریداری نمائید . خوشحال می شویم تجربه چندین ساله خود را با شما به اشتراک بگذاریم .

Publish modules to the "offcanvas" position.